24 Apr 2016

Slovakia // Dada's travelling

Slovakia, a small and quite unknown country in the middle of Europe.

We haven´t got a sea or ocean, we haven´t got the highest skyscrapers, we haven´t got the biggest cities. But we are the heart of Europe. With mountains, valleys, little towns, nationals parks, old villages, rivers and beautiful culture and monuments.
Sometimes, I hate thie country. I hate our politicians and political situation, I hate communist buildings and communist architecture and I hate some Slovak people with their negative attitudes. Now, you probably are thinking about "what does she love from this country"? Here is the answer.

I love our nature, our historical architecture, our traditions, our folk music. We have so so many beautiful castles, churches and other monuments. We have mountains like from the nicest pictures. We have beautiful animals. We have our music, traditional Slovak music. We have calm meadows with lambs and flowers. We have forests with muschrooms and birds. And they are singing all the time. We have festivals like Christmas, Easters and other traditions. We have rivers and lakes with various fishes. Our country is full of life. Our country is full of nature. Our country is full of history.

Actually I really love my country. I love my homeland. My garden, my  warm old house. I love our church in my born town Myjava. And I love our traditional costumes. I love my new homeland Piestany too. I love architecture of this town. I love this spa town with many foreign tourists and the Vah river. I love our water reservoirs like Slnava, Liptovska Mara or Zemplinska Sirava. I love our mountains High Tatras, Low Tatras, Slovak Paradise, Javorina. I love towns like Banska Bystrica, Spisska Nova Ves, Zvolen, Trencin, Kosice. Villages like Vlkolinec and Cicmany. Castles like Orava Castle, Trencin Castle, Spis Castle, Krasna Horka, Cerveny Kamen, Smolenice, Bojnice. I love our old churches in our villages and towns. Our caves. Our point views.

This is Slovakia. My country. My homeland.

xxx

Slovensko, naše malé a pre cudzincov nie až tak známe. Krajina posadená v srdci Európy. Krajina s vrchmi, dolinami, malými mestami, rozsiahlymi dedinkami, s mnohými riekami, národnými parkmi, hradmi a zámkami a nádhernou kultúrou.

Viete, občas som mávala pocit, že Slovensko je diera. Že tu nič nie je. Že tu máme iba škaredé paneláky, zlý politický systém, nekvalitné školstvo a zdravotníctvo, rozpadajúcu sa kultúru a všade prítomný komunizmus (resp. jeho výsledky). A áno, tieto pocity mám i teraz ... ale!
Až nedávno som si uvedomila, že za toto nemôže krajina ako taká. Za toto môže vláda a my, ľudia, obyvatelia tejto krajiny. Avšak dnes nechcem písať o tom, čo sme si všetko poničili. Dnes chcem, aby ste si so mnou pripomenuli, čo na Slovensku máme, na čo môžeme byť právom hrdí, čo môžeme ukázať cudzincom ... keď sa povie Slovensko.

Slovensko sú pre mňa hory a vrchy. Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Slovenský Raj, vrch Javorina, Zobor pri Nitre, Považský Inovec, ...
Slovensko sú pre mňa naše rieky Váh, Hron, časť Dunaja, Myjava, Torysa, ...
Slovensko sú pre mňa hrady a zámky Orava, Trenčín, Spišský hrad, Krásna Hôrka, Bratislavský hrad, Smolenice, Bojnice, Červený Kameň, ...
Slovensko sú pre mňa dedinky s kultúrou ako Vlkolínec, Čičmany alebo domčeky v myjavských kopaniciach.
Slovensko je pre mňa kostol v každej dedinke, či meste.

Ľúbim svoju krajinu. Svoj domov. Tam, kde som sa narodila a prežila skoro celý svoj život. Ľúbim svoju starú záhradu, môj starý rodný dom. I teraz takmer 2000 kilometrov ďaleko cítim to teplo domova, ako mi tatino varí čaj a "topinky" s cesnakom na raňajky. Ľúbim kostol v meste, kde som sa narodila, v Myjave. A najviac z môjho regiónu ľúbim náš kroj. Ten modrý satén vyšívaný striebrom. Tú naškrobenú čipku. Tú vôňu histórie zo spodničky. Tie čierne čižmy, čo vydržali mojej prababke celý život a v nich i šla na posledný odpočinok. Ale ľúbim i svoj nový domov, Piešťany. Tú atmosféru kúpeľov. Architektúru a park v strede mesta. Hotel Slovan, ktorý roky čaká na svoju rekonštrukciu. Často sa naň chodím pozerať a predstavujem si ako tam idem na večeru. Ľúbim rieku váh s priehradou Sĺňava. Ako sa pri nej celé leto bicyklujeme so psíkmi. Ako sa tam moja švagrinka chodí opaľovať s kamarátkami. Ako tam náš psík Manly skáče do vody za loptičkou.

Ľúbim naše bryndzové halušky a víno z Malých Karpát, či z východu z Tokaju. Ovčie syry zo Zázrivej. Čučoriedky natrhané priamo na Orave a fialové prsty ešte päť dní potom.
Ľúbim náš jazyk, tak krásne spevavý, že i keď niekomu nadávaš, cudzinec to ani len netuší :-)
Ľúbim našich starých ľudí, ktorí sa snažia predať nám slovenské tradície. Áno, naše vianočné, veľkonočné, dožinkové tradície. Veď predsa to je to puto s našou históriou.
Ľúbim naše slovenské piesne, našu hymnu či tance.
Ľúbim folklórne slávnosti, ktoré sa konajú po celom Slovensku.
Naše lúky s pasúcimi sa ovečkami. Naše lesy so spievajúcimi vtákmi.
Ľúbim naše jaskyne, ktoré máme na dosah ruky.
Ľúbim našu vodu, tú najchutnejšiu vodu na svete.
Ľúbim výhľady na tú najkrajšiu krajinu na svete.

Kamarátičkovia, vážme si toto malé srdce Európy. Vážme si tú krásu, ktorú máme všade okolo seba. Neničme si našu prírodu. Neničme si našu históriu. Nezabúdajme na naše tradície.

Ja sa na Slovensko raz vrátim. Ja sa vrátim domov. A budem sa snažiť spraviť našu krajinu ešte krajšou. Študovala som cestovný ruch. Viem, čo na Slovensku všetko je. A je toho toľko, že sme to všetko za 4 roky skoro nestihli v škole prebrať.
Slzy mi padajú na klávesnicu za mojou krajinou. Za tým, čo sme si zničili a nevážili. Za každým vyťatým stromom. Za každým uhynutým rysom či kamzíkom. Za každou kvetinou, ktorú som i ja osobne zašliapla. Za každou smietkou odpadu, ktorú sme z auta vyhodili.
Prosím Vás, keď uvidíte smeti na zemi, dvihnite ich a dajte ich do koša. Prosím Vás, trieďte odpad. Prosím Vás, snažte sa jesť naše slovenské potraviny. Prosím Vás, rozprávajte sa so svojimi priateľmi o krásach Slovenska. Prosím Vás, bežte na dovolenku na druhý koniec Slovenska a spoznávajte svoju krajinu. Prosím Vás, obnovujte slovenské tradície. Prosím Vás, propagujte našu krajinu na svojich sociálnych sieťach.

Ja sa toto všetko budem snažiť robiť, teraz i v budúcnosti. Niektoré zo spomínaných vecí už robím. Niektoré týmto dňom začnem.

Máme byť na čo hrdí. Na naše malebné srdce Európy. Na naše Slovensko.

Som Slovenka a navždy ňou ostanem. A posnažím sa, aby aj vďaka mne bolo Slovensko v budúcnosti krajšie a lepšie.

<3 <3 <3
SOMEWHERE IN SLOVAKIA part 1

SOMEWHERE IN SLOVAKIA part 2

SOMEWHERE IN SLOVAKIA part 3

EXPLORING SLOVAKIA: Trailer

 www.edugeography.com
www.edugeography.com
www.zastavki.com
www.slovaktravelguide.sk

www.whc.unesco.org

www.tatraphotographyworkshop.com

www.tatraphotographyworkshop.com

www.airporter.co.uk

www.airporter.co.uk

www.pravda.sk (Myjavský kroj)

www.amazonaws.com (Myjava - moje rodné mesto)

www.neuristravel.ru (Piešťany)

www.extraslovensko.sk (Piešťany)

www.arrivalguides.com

www.amazonaws.com (tradičný myjavský dom)

www.miceslovakia.com

www.panoramio.com (kostol v Myjave)

1 comment:

  1. Prekrásny príspevok, cítiť v ňom že bol písaný od srdca:) Pravdivé každé jedno slovo. Až mi slzička kvapla.

    ReplyDelete

Lovely comments ...